Android Rom Nedir ?

Android Rom Nedir ?

Android Google ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen Linux tabanlı ve ücretsiz mobil işletim sistemidir. Android açık kaynak kodlu olsa da çok küçük ancak bir o kadar da önemli bir kısmı Google tarafından kapalı olan bir sistemdir. Android ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Android Rom, Android işletim sisteminin üretici firmalar ya da bireysel kullanıcılar tarafından özelleştirilmiş halinin genel adıdır. Son kullanıcı dilinde telefonunuzun ya da mobil cihazınızın “Yazılımı” olarak bilinir.

Rom çeşitleri

Stock Rom 

Stock Rom Android işletim sistemine sahip mobil cihazınızın üreticisi tarafından bir takım testlerden geçmiş ve üreticisi tarafından belli bir modele göre özelleştirilmiş resmi rom sürümüdür.

Custom Rom

Android Custom Rom ise 3. parti rom geliştiren kurum/gruplar ya da bireysel kullanıcılar tarafından resmi stock rom üzerinde bir takım değişiklikler yapılarak piyasaya sürülen Rom’lardır. Stock Rom’larda üreticiler tarafından gerekli gereksiz bir çok uygulama bulunur. Custom Rom’ların en önemli oluşturulma sebeplerinden biri bu gereksiz uygulamaların Stock Rom’dan kaldırılmasıdır. Diğer sebepler ise, Stock Rom’daki arayüz optimizasyonları ve performans iyileştirmeleri yapılmasıdır.

SAMSUNG Cihazlara Rom Atmak İçin Buradan Ulaşabilirsiniz

GM DİSCOVERY Cihazlara Rom Atmak İçin Buradan Ulaşabilirsiniz