Bilgisayarın Donanımları Ve Özellikleri

Bilgisayarın Donanımları Ve Özellikleri

Bilgisayarınızda mevcut donanımların ve özelliklerin neler olduğunu ve hangi özelliklerin önemli olduğunu öğrenelim.

ANAKART (Mainboard)

Anakart (Mainboard) Bilgisayar içindeki  bütün donanımlar anakart üzerinde toplanır ve anakart üzerindeki veri yolları vasıtasıyla haberleşir. Anakart üzerinde her donanım biriminin takılabileceği bir yer mevcuttur. Genel olarak anakart üzerinde PCI ve AGP slotlar mevcuttur. AGP slot ise yalnızca ekran kartının takılabileceği bir slottur ve 1 tane bulunur. AGP slotlara ekran kartı dışında başka kart takılamaz.

İŞLEMCİ (CPU)

Bilgisayarın aritmetiksel ve mantıksal işlemlerinin yapıldığı ve tüm işlemlerin kontrol edildiği bölümdür. Bilgisayarın hızını etkileyen en önemli donanım parçasıdır. İşlemci hızı MHZ (Mega herz) olarak ölçülür. 1 Mhz= 1.000.000 İşlem/Saniye’dir. Yani 1 Mhz hızındaki bir işlemci saniyede 1 milyon işlem yapar.

DDR RAM (Random Access Memory)

Bilgisayarın işlem yaparken kullandığı bellektir. Bilgisayarın hızını etkileyen diğer en önemli parçasıdır. Kullandığımız DDR ram anakartımızın uyumluğuna göre değişmektedir günümüzde DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 olarak değişmektedir.

HARDDİSK (SabitDisk)

Bilgisayarın depolama birimidir. HDD ve SDD Olarak iki çeşittir HDD sisteminde plakalar vardır bir motora bağlıdır ve sürekli dönerler. Bu dönüş esnasında okuma yazma kafası bu plakalar üzerine verileri yazar yada okur. Sabit diskin dönüş hızı ne kadar fazla ise okuma yazma hızı da o kadar fazla olur ve bilgisayarın hızını çok fazla etkiler. Sabit diskin hızı RPM (Repeat Per Minutes)  (Dakikada Dönme Sayısı). Günümüzde 5400 RPM ve 7200 RPM sabitdiskler satılmaktadır. Ancak benim önerim ve günümüzün son teknolejisi olan SSD sitemine geçmenizi öneririm SSD Sabitdiskler HDD Plakalı sabit disklerden farklı olarak SSD disklerde bir veriye ulaşmak için disk plakasının o noktaya gelmesini beklemeniz gerekmez, bu sayede disk üzerinde pek çok farklı nokta ya dağılmış olan verilere çok yüksek hızda ulaşabilirsiniz.

EKRAN KARTI

Ekran kartı bilgisayarın monitöre görüntüyü aktarmaya yarayan birimdir. Çoğu anakart üzerinde 1 tane ekran kartı çıkışı vardır, Bilgisayarınıza ekleyeceğiniz ekran kartı ile performansınızı üst düzey arttırabilirsiniz.

Ekran kartları PCI ve AGP slotlulardır. (512Mb,1024Mb,2048Mb…) Bellek artıkça ekran kartının performansı da o kadar artar.Bu yüzden mümkün oldukça yüksek kapasiteli ekran kartı almakta fayda vardır.

GÜÇ KAYNAĞI (Power Suply)

Bilgisayar içindeki bütün parçalara elektrik akımını dağıtan donanımdır. Bilgisayar içinde 5 -12 volt elektrik dolaşır. Güç kaynağı şebekeden gelen elektriği bu seviyelere düşürür.

CD / DVD / BLU-RAY SÜRÜCÜSÜ

CD, DVD, ve BLU-RAY disklerinizi okumaya yarar RW özelliği olursa sürücünüzde bu sizde kopyalama yada boş disklere veri yazmaya yarar.

MONİTÖR

Monitör bilgisayarda yapılan işlemlerin izlendiği birimdir. Monitörle bilgisayar arasındaki iletişimi ekran kartı sağlar. Monitörlerin boyutları inç olarak belirlenir. 15.6 inç, 17 inç, 18,5 inç, 19 inç gibi. Bu boyut köşeden köşeye uzaklıktır.

Ekran pixel’lerden oluşur. Pixel(nokta) sayısı ne kadar fazla ise netlik o kadar artar. Nokta sayısı yoğunluğuna çözünürlük denir. Çözünürlük azaldıkça netlik azalır. Görüntü bozulur. 640×480, 800×600, 1024×768….)

KLAVYE

F ve Q olmak üzere iki tür klavye vardır. F klavye Türkçe (daktilo) klavyedir. Klavyenini ilk tuşu F ile başlıyorsa o klavye F klavyedir.

FARE (Mouse)

Günümüzde Kullanılan Optik ve Kablosuz USB fareler kullanılır. PS/2: Bu farenin bilgisayara takılan ucu yuvarlaktır. Artık genelde bu tür fareler kullanılmaktadır.

MODEM

Uzak mesafelerdeki bilgisayarlar arasında iletişim kurmak için kullanılır. Internete bağlanmak için mutlaka modem gereklidir. Modem uzak mesafelerdeki bilgisayarları telefon hattı vasıtasıyla birbirine bağlar.

YAZICI (Printer)

Bilgisayar ortamındaki bilgileri kağıt üzerine aktarmak için kullanılır.