Disk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Disk Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Verilerimizi depolamada kullanmak için Harici disklere veya Sabit disklere ihtiyaç duyarız. Diskler verilerinizi kalıcı olarak depolayan belleklerdir. Disk seçimi yaparken dikkat etmemiz gerekenleri aşağıda sıralayalım.

  • Öncelikle harici veya dahili diskin boyutu yüksek olmayacaksa SSD teknolojisi olmasında fayda vardır, SSD disk HDD disklere göre daha hızlı ve daha dayanıklıdır. SSD ile detaylı bilgiye SSD Disk Nedir? SSD Diskin Avantajları Nelerdir ? başlıklı konumuza bakabilirsiniz.
  • Bilgisayarlar için harici disk alacaksanız öncelikler veri yolunun bilinmesi gerekir PATA(IDE) veya SATA olarak iki yol vardır bu anakarta bağlantı kablosu içindir. günümüzde PATA(IDE) kalmasa da eski bilgisayarlar için dikkat edilmelidir. Dizüstü bilgisayarların veri yolları SATA ve 2.5 inch dir.
  • Bilgisayarlarınız için dahili disk alacaksanız masaüstü bilgisayarlar için 3.5 inch boyutlu, Dizüstü bilgisayarlarınız için 2.5 inch boyutlu diskler kullanılır.
  • Harici disk alacaksanız yine boyut kavramı vardır. Düşük kapasiteli ufak, kibar Harici diskler için 2.5 inchlik diskler kullanır ve haricen elektriğe ihtiyaçları yoktur USB kablosundan gerekli elektriği temin ederler. Yüksek kapasiteli Harici diskler 3.5 inch boyutlu ve haricen elektrik için adaptörleri vardır.
  • Disklerde GB veya TB verileriyle size kapasitelerini bildirirler. Bilgisayarlarda dahili disk de normal bir kullanıcıya 500GB veri alanı yeterli olacaktır. Depolama yapan bir kullanıcıya 1TB veya üstü diskler yeterli olacaktır.
  • HDD dislerde rpm (dönüş hızı) önemlidir. 7200 rpm olmasına dikkat edin.
  • SSD disklerde Okuma ****MB / Yazma ****MB özellikleri önemlidir seçenekler arasında bütçenize göre seçiminizi yapabilirsiniz.
  • Harici disk alırken USB 3.0 özelliğinin olmasına dikkat edin USB 3.0 özelliği USB 2.0 özelliğinden 10 kat daha hızlı veri aktarımı sağlar. USB 3.0 Nedir? Ne İşe Yarar? Başlıklı konumuzdan daha detaylı inceleyebilirsiniz.