EFT Nedir? Havale Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

EFT Nedir? Havale Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Eft ve havale işlemlerinin ikisi de bankalar tarafından sunulan elektronik bir para aktarma işlemidir. Her ikisi de birinin para göndermek istediği kişiye paranın ulaşmasını sağlar. 

Havale: Aynı bankaya ait iki farklı hesaplar arasında yapılan para transferi işlemidir. Örneğin; Halk bankasında benim hesabım var. Eşiminde hesabı var ise ona para transferi yaparım.

EFT: Farklı bankalar arasındaki para transferidir. Örneğin; Akbank dan iş bankası hesabına para gönderirken eft işlemi kullanılır. 

EFT SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR

EFT iki banka arasında yapılan işlemdir. EFT’yi konu alan banka transferi A bankasının hesabından çıkacak B bankasında başka bir hesaba girecektir. Bu durumda bu transfer işleminin gerçekleşmesi için A bankasının B bankasından gelecek olan parayı aynı anda kabul etmesi gerekmektedir. Bu durumda gönderilen paranın ismi geçen sistem tarafından onaydan geçmesi gerekmektedir. Bu durumda işlem süresi uzayacaktır. Özel bankalarda EFT işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleşirken devlet bankalarında süreç uzamaktadır. EFT işlemleri saati bankadan bankaya değişmektedir. Bazı banklarda saat 16.30 a kadar EFT işlemi yapılabilirken bazı bankalarda süre daha kısa olabilmektedir. 

Bankalar EFT işlemlerini 16:30 dan sonra EFT işlemi yüksek tutarda gerçekleşmektedir. EFT işlemleri bir çok banka da ücretli yapılmaktadır. Ancak; maaşlı çalışan iseniz çalıştığınız kurumun anlaşması gereği bankalar EFT işlemini ücretsiz gerçekleştirmektedirler.