Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ekran Kartı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ekran Kartları için bilgisayarınızın içinde mini bir bilgisayar diyebiliriz. Ekran kartları kendi işlemcileri ve ram bellekleri sayesinde bilgisayar işlemcisi ve bilgisayar ram belleklerini kullanmadan görüntüleri işlemekte ve monitöre görüntüleri aktarmaktadır, bu sayede bilgisayarın sırtından buyuk bir yükü hafifletmiş olurlar. Ekran kartları Performans isteyenler için olmazsa olmazlar arasındadır. adım adım ilerleyerek ekran kartı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceleyelim.

  • Ekran Kartı Secimi yaparken ilk olarak Anakartımızın desteklediği ekran kartı slotunu bilmemiz gereliyor. AGP veya  PCI Günümüzde AGP ekran kartları artık üretilmemektedir bu yüzden büyük ihtimalle ekran kartınız PCI Express x1 veya x16 dir. PCI Express x1 ve x16 kafanızı karıştırabilir PCI Ekran Kartı, PCI ve PCI Express x1, x16 nedir ? Başlıklı konumuza bakabilirsiniz.
  • İkinci seçimimiz  Geliştirici Marka olacak NVidia mı? AMD mi ? İşlemci ile karıştırmayalım burada anakart uyumluluğu Sadece PCI Express slotu mu?, AGP Slotu mu? diye dikkat edilir. Model Seçimini yapmak pek zor değil çünkü ben NVidia kullanıcısı olarak NVidia derim AMD (ATİ) Kullanıcılarına sorsan onlarda AMD (ATİ)  derler aralarında fark yok diyebilirim ama sırf deneme amaçlı bundan sonraki  ekran kartımı  AMD (ATİ) olarak alacağım.
  • Gelelim Ekran Kartı Üretici Markalarına ASUS, MSI, SAPPHIRE, ZOTAC gibi birçok üretici firma var buradada bu marka iyidir diyemiyoruz fiyat değerlendirmesi yaparak size göre en iyi firmayı seçebilirsiniz.
  • Ekran Kartlarında Performans kalite istiyorsanız en önemli en dikkat edilmesi gereken konu ekran kartlarının mimarisidir. Peki bu mimariyi nereden öğrenebiliriz? Ekran Kartlarının modellerinde Serileri ve mimarileri yazmaktadır. Örnek vermek gerekirse (Sapphire R7 370) Modelinin Açıklaması 3 Rakamı Serisini Rakamı Mimarisini Bildirmektedir. (Eskiden mimariyi bulmak için 3 rakamlı model numarasının 2 rakamına bakarak mimarisini söyleyebiliyorduk günümüzde model numarası 4 rakama ulaştığı için soldan 3. rakamı mimarisini bize vermektedir (ASUS GeForce GTX1050TI ) bu modelde 10 seri 5 mimari olduğunu bize bildirmektedir. Serisinin son serilerden olmasıda önemlidir ancak en önemlisi mimaridir NVidia Markasında mimarisi 5 in altındakileri önermem AMD mimarisindede 6 nin altındakini önermem.
  • En çok hata yapılan konumuz Ekran kartının Belleği konusu 6GB ekran Kartı belleğini gördüğümüzde balıklama atlıyoruz 6GB diye bu yanlış. Yukarıda belirttiğim gibi mimarisi düşükse performans arttırmaz. 2016 sonlarındayız 2GB lık mimarisi yüksek bir anakartla açamayacağınız oyun şuan yoktur gereksiz yere GB yüksekliğini görüp paranızı çarçur etmeyin.
  • Gelelim Ekran kartlarında Bit Özelliğine Bit Veri İşleme yollarını ifade eder eğer çoklu ekran veya güçlü grafik işlemcisi kullanmak zorunda değilseniz 256 bit fazlasıyla işinizi görecektik.
  • DirectX 11 ve 12 Oyunlar ve çoklu ortam yazılımları için geliştirilen api dir. Bilgisayar oyuncularının son çıkan oyunlarda grafik ve ses özelliği için DirectX özelliği istemesinden dolayı DirectX özelliğin bulunmasını istemektedir.
  • Eğer sağlam bir Ekran kartı almaya karar verdiyseniz bilgisayarınızın güç kaynağını da yükseltmeniz de fayda olacaktır. Güç Kaynağı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ? konumuzdan ulaşabilirsiniz.