FPS (Frame Per Second) Nedir? Ne İşe Yarar?

FPS (FRAME PER SECOND) NEDİR?, FPS İN ÖNEMİ ,FPS NASIL ÖĞRENİRİM, FPS NEDİR NE İŞE YARAR

FPS (Frame Per Second) Nedir? Ne İşe Yarar?

FPS’in anlamı saniyede oynatılan görüntü sayısı diyebiliriz. FPS Oyun ve Video dünyası için en önemli özelliklerden bir tanesidir. Oyuncular oyundaki FPS oranının yüksekliğiyle oynadıkları oyunlardan daha keyif almaktadırlar görüntülerin sürekli ve akıcı olması oyunculara iyi bir oyun hissi veriyor. Video işiyle uğraşanlarda FSP in Yüksek olması sayesinde HD kalitede ve özellikle slow motion yani ağır çekim işlemlerini görüntü kaybı olmadan kaliteli videolar yapabilmektedirler.

Resimdeki örnekten FPS örneklerine göre Ekrandaki geçleri sırasındaki farkı görebilirsiniz.

50 FPS geçişindeki görüntünün geçişi sırasında gözü yormadan akıcı bir şekilde geçiş sağladığını görebilirsiniz

25 FPS geçişi ise kabul edilebilen olmasa da en düşük sayılan orandır.

15,5 FPS geçişi ise yakında gözümüzün bozulacağının göstergesidir.

Oyunlarda FPS oranının yüksek olması Oyunlardaki grafik özelliklerine, Ekran Kartınıza, Rem belleğinize ve İşlemcinizin Kalitesine göre değişmektedir. Oyuncular için en düşük FPS oranının 30 olması gözü yormaması ve donmaması açısından en düşük orandır.

Videodaki FPS in önemi düzenleme yapılan videonun görüntüde kalitenin ve özellikle slow motion modun da yani yavaşlatılmış videoların donması gibi kötü görüntülerin oluşmaması için FPS çok önemlidir. Videodaki FPS oranın yüksek olması kaydı yapan cihazın kalitesinden kaynaklanmaktadır o yüzden profesyonel kameraların kullanımı tercih edilir.

FPS oranını bilgisayarlarda öğrenebilmek için Fraps programını kullanmanız yeterli olacaktır.