Güç Kaynağı (POWER SUPPLY) Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Güç Kaynağı (POWER SUPPLY) Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Güç Kaynağı (power supply) bilgisayarımıza ana hattan gelen ekeltiriği işleyip gerekli bileşenlere gerekli watt ayarlarını yaparak dağıtan besleyicimizdir. Güç kaynağı alırken çok dikkatli olmalıyız bilgisayarı toplarken bilgisayarın hızını arttırmak için bütün bütçemizi anakart, işlemci, ram, ekran kartı gibi bileşenlere ayırıyoruz ve güç kaynağını ucuza getirmeye çalışıyoruz ve çok büyük hata yapıyoruz. Bilgisayarımızın bütün bileşenlerini besleyen güç kaynağına dikkat etmediğimiz için zamanla ya sürekli güç kaynağımız bozuluyor yada bileşenlere zarar verip daha çok masraf açıyor bizlere ayrıca kalitesiz ve adi bir güç kaynağı aldığımızda elektrik faturasındaki farkı da göreceksiniz.

Güç Kaynağı (power supply) Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Öncelikle Bilgisayarınızın Kaç watt’a ihtiyacı var ?

Ben topladığım bilgisayarların en az ne kadar güce ihtiyacı olduğuna buradan hesaplatıyorum sizde bu siteyi kullanabilirsiniz.

  • Hangi Marka Güç Kaynağı Almalıyım?

Bilgisayarlar çıktığından beri birçok Güç Kaynağı üreticisi piyasada var ancak alacağınız güç kaynağının 80 Plus Sertifikasının olmasına dikkat edelim. 80 Plus Sertifikası ne derseniz; alacağımız güç kaynağının vaad ettiği gücün en az %80 den fazlasını rahatlıkla verebilir demektir.