Html Genel Yapısı (1. Ders html, head, body)

Html Genel Yapısı (1. Ders html, head, body)

Html kodlarını yazdığımızda bunu internet tarayıcılarının okuyabilmesi için tanımlayan 3 ana etiketimiz vardır. ,, 

  • : Etiketi ile bu etiket arasında yazacağımız kodların bir html sayfası olduğunu internet tarayıcısına bildirdiğimiz alandır.
  • Etiketleri arasında internet sayfasında görünmeyen ama birçok özelliğimizi ve eklentilerimizi barındıracağımız alandır.
  • Etiketleri arasında sayfamızda görünmesini istediğimiz kodlamaları yapacağımız alandır.

Html kodları yazarken her programlama dilinde olduğu gibi kod yazmaya başladığınızda ilk unutmamanız gereken konu her açılan etiket başlığının birde kapanış etiketi olmalıdır. Örnek Olarak Açılış Etiketi Başlığı  Kapanış Etiketinin Başlığı  gibidir kapanış etiketinde / işareti kullanarak etiketin bitişini ifade ederiz.

Temel Html Sayfa Yapısı

Temel html yapısında belirtilen.  etiket başlığı ile başlar bu kodlamanın html kodları içereceğini internet tarayıcısına bildirir ve en sonda  etiketi ile tüm kodların bittiğini belirtiriz.

Temel html yapısında belirtilen.  etiket başlığı ve  etiket bitişi arasında yazacağımız kodlamalarda sayfa yapısında görünmeyecek ancak sayfamızı destekleyen özellikler ve bildirimler olacaktır: örnek olarak  etiketleri arasına ekleyeceğimiz  kodu ile tarayıcınızda açtığınızda yeni sekme alanında Sayfa Başlığı yazacaktır.

Temel html yapısında belirtilen.  etiket başlığı ve  etiket bitişi arasında yazacağımız kodlamalarda sayfa yapısında görünecektir. örnek olarak 

 Paragraf etiketleri kullanarak yazacağımız yazı sayfamızda görünecektir 

Bu bir paragraf yazısıdır…

 Sayfamızı çalıştırdığımızda internet sayfası alanında Bu bir paragraf yazısıdır… yazdığını göreceksiniz.

Evet şimdi sıra pratik yapmaya geldi ilk olarak masaüstünüzde bir klasör oluşturun ve HTML Derslerim Adını Yazın. Oluşturduğunuz klasör içinde yeni  metin belgesi oluşturun ve açın içerisine Temel Html Kodlarını Yazın, Head Etiketi içerisine title etiketiyle bir başlık ve Body etiketi içerisine de p etiketiyle kendinizi övecek bir yazı yazın. İşlemleriniz bittikten sonra sol üstten Dosya > Farklı Kaydet diyerek  Dosya Adını ilksayfam.html ve Kayıt Türünü de  Hyper Text Markup Language file olarak seçiniz ve HTML Derslerim Klasörünüze kaydediniz.  ilksayfam.html olarak oluşturmuş olduğunuz dosya artık açıldığında internet tarayıcınızla beraber açılacaktır.

Oluşturduğunuz ilksayfam dosyasının sonunda .html uzantısı görünmüyorsa  Dosya Uzantılarını Gösterme ve Değiştirme başlıklı konumuzda detaylı bir şekilde bakabilirsiniz. Türkçe Karakterlerde yazılım hatası verirse Notepad++ Kurulum ve Kullanımı başlıklı konumuzdan sorunu nasıl halledileceğine bakabilirsiniz

Not: Bundan Sonraki Derslerimize Notepad++ kullanarak devam edeceğiz o yüzden bilgisayarınıza Notepad++ programını kurarsanız daha pratik dersler işleyebiliriz Notepad++ Kurulum ve Kullanımı başlıklı konumuzdan Notepad++ programını indirebilirsiniz.