HTML5 Nedir? (1.Ders Html5 Nedir, Neden HTML5, Html5 Yenilikleri Nelerdir)

HTML5 Nedir? (1.Ders Html5 Nedir, Neden HTML5, Html5 Yenilikleri Nelerdir)

HTML5 Nedir?

HTML5’in en kısa tanımı HTML’in günümüzde geliştirilmiş olan son versiyonudur ve HTML ve XHTML  satandartlarını kapsayan şu anki son versiyonudur.

Neden HTML5 Kullanılmalı?

HTML ile ilk yapılan sayfalar metinler ve resimlerden oluşuyordu ve görsel olarak da çok gelişmiş değildi ve Etiketler küçük ya da büyük harfle yazılabiliyordu. Tarayıcılar arasında farklılıklar oluyordu Google Chrome da düzgün çalışan kodlarınız Internet Explorer veya diğer tarayıcılarda sorun çıkarabiliyordu. HTML’e destek olarak XML ve HTML’in Kurallı hali eXtensible HTML yani XHTML W3C tarafından bir standart olarak belirlendi.  Ancak XHTML’de kurallar katıydı. Örneğin; Etiketler küçük harfle yazılmalıydı. DOCTYPE ( sitelerin kaynak kodları )”belge tipi bildirimi” ile söz dizimi oluşturuldu. XHTML’deki standartların daha katı olmasına rağmen tarayıcılarda ki uyum sorunu yavaş yavaş çözülmeye başlamıştı ancak, XHTML de tek başına görsel olarak bir şey ifade etmiyordu. CSS’in ilk sürümü yayınlandı ve artık siteler görsel olarak daha kullanışlı ve esnek bir hâle geldi ama bu seferde CSS ile yazılan fazladan kodlar hatalara sebep oluyordu ve bunu önlemek için HTML5 geliştirildi. HTML5’in esnek yapısı kod hatalarını minimuma indiriyor ve çoğu hatayı görmezden gelerek tasarımlarda daha az sorunla karşılaşılıyor ve CSS ile olan uyum sorunlarda düzeltildi HTML5 ve CSS3 ile gelen yeni etiketler ile içerikler ve görseller daha zengin hal aldı ve arama motorlarına da büyük kolaylıklar sağladı. HTML5 hâlâ geliştirilme aşamasında olsa da birçok web tasarımcısı artık HTML5 sürümünü tercih etmektedir. HTML5 asıl gücünü PHP, ASP, ASP.net gibi web programlama dillerinden, JavaScript betik dilinden ve CSS’ten almaktadır ve bizde bu sayede daha iyi tasarımlar yapmak için HTML5 sürümünü mutlak öneriyoruz. HTML temelini biliyorsanız HTML5 e uyum sağlamanız çok kolay olacaktır.

HTML5 ile Gelen Yenilikler

<!DOCTYPE html>: Html5 sayfa tanıtımı.

<header>: Sitenin başlık ve açıklama alanlarının kapsar.

<nav>: Menüleri ve listelenmiş işleri kapsar.

<section>: Sitelerin ana içerik kısmını kapsar.

<article>: Makalenin içerik alanını kapsar.

<aside>: Ana içerikte ayrı yazılan kısımdır reklam ve listeler gibi alanları barındırır.

<footer>: Sitelerin en alt kısmını kapsar.

<caption>: Tablo başlığını tanımlar.

<details>: Kullanıcının talep üzerine görüntüleyebileceği veya gizleyebileceği ek ayrıntıları belirtir.

<datalist>: Önceden tanımlanmış açılabilir liste tanımlar.

<summary>: etiketi <details> etiketinin başlığını tanımlar. Başlık bilgisi içeriğin gösterilip/gizlenmesi için tıklanabilir.

<mark>: Yazı içerisinde özellikle üstünde durulan kelimeleri belirler.

<figure>: Çeşitli medya içeriği gruplarını belirler.

<figcaption>: <figure> elementinin başlığını belirler.

<audio>: Sayfaya ses oynatıcı modül ekler.

<video>: Video oynatıcı modül ekler.

<progress>: İşlem süreci göstergesi ekler.

<embed>: Dışarıdan eklenen componentler için kullanılır. (Örn : .swf uzantılı dosyalar.)

<time>: Tarih ve saat verilerini kapsar.

<hgroup>: Başlık grubunu belirtir. H1, H2 gibi başlık elementleri burada tanımlanabilir.

<canvas>: Script dilleriyle anında grafik çizmek için kullanılır.

HTML5 ile gelen yeni etiketlerimizi bundan sonraki derslerde sırasıyla inceleyeceğiz html temel yapısını bildiğinizi varsayarak derslerimizde ilerleyeceğiz. Html bilgisine sahip değilsiniz lütfen HTML5 derslerinden önce HTML derslerine buradan göz atabilirsiniz.