HTML5 Temel Çalışma Alanları (3.Ders Sayfa Yapısı)

HTML5 Temel Çalışma Alanları (3.Ders Sayfa Yapısı)

HTML5 in yeni getirmiş olduğu etiketler sayesinde arama motorlarının desteklediği şekilde çalışma alanları oluşturacağız bu sayede seo uyumlu sayfalar tasarlamış oluruz.

HTML5 İle Gelen Yeni Alan Etiketleri

  • Header : Etiketi sitenin üst bilgi alanını kapsa bu alanda logo, menü, başlık, slogan, resim, reklam alanı, arama alanı, giriş alanı ve aklıma gelmeyen birçok özelliği bu alanda kullanabilirsini bu alanın temel kullanım alanı sitenin tanıtıcı özelliklerini ve kolay erişim için kullanılan alanları barındırmasıdır. Htlm de bu alanı oluştururken <div id=”hedader”></div> Olarak Tanımlıyorduk html5 de  sadece <header></header> olarak tanımlamamız yeterlidir.
  • Nav : Etiketinin Açılımı navigation’dır. Dilimizde navigasyon (yönlendirme) anlamına gelir. Sitemizdeki menü oluşumlarını <nav> Etiketi İçinde oluşturmamıza olanak sağlamaktadır. Htlm de bu alanı oluştururken <div class=”menu”></div> Olarak Tanımlıyorduk html5 de  sadece <nav></nav> olarak tanımlamamız yeterlidir.
  • Section : Etiketi Dilimizde kesim, kısım gibi bir anlama gelir. Section etiketi, sayfa detayımızı yani içerik alanımızı belirler. Htlm de bu alanı oluştururken <div id=”alan1″></div> Olarak Tanımlıyorduk html5 de  sadece <section></section> olarak tanımlamamız yeterlidir.
  • Article : Etiketi dilimizde makale anlamına gelmektedir. Sitemizde yer alan metinsel içerik bu etiket içinde yer alır. <section> etiketi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Htlm de bu alanı oluştururken <div id=”icerik”></div> Olarak Tanımlıyorduk html5 de  sadece <article></article> olarak tanımlamamız yeterlidir.
  • Aside : Etiketi sidebar olarak tanımlanan yan tarafını belirtir. Sayfanın ya sağındadır ya da solundadır. Genellikle blog sitelerinde kullanılır. İçeriğinde kategoriler bölümü, aram kutusu, anketler, sabit bağlantılar ve reklam alanı ( banner ) yer alır. Htlm de bu alanı oluştururken <div id=”alan2″></div> Olarak Tanımlıyorduk html5 de  sadece <aside></aside> olarak tanımlamamız yeterlidir.
  • Footer : Etiketi Sitemizin yapım yılı, telif hakları gibi ayrıntılarının yer aldığı kısımdır. Sayfanın en altında yer alır. Ticari sitelerde referans adresleri, “hakkımızda”, “iletişim” gibi bağlantılar ile diğer bazı önemli site içi bağlantılar bu kısımda kullanılır. Htlm de bu alanı oluştururken <div id=”footer”></div> Olarak Tanımlıyorduk html5 de  sadece <footer></footer> olarak tanımlamamız yeterlidir.