İşlemci Arızaları Ve Çözüm Yolları

İşlemci Arızaları Ve Çözüm Yolları

Öncelikle bilgisayarımızın sorununun işlemcisinde olduğundan eminseniz birkaç yöntem deneyerek sorunu çözebiliriz.

  • Bilgisayarınız açılmıyor ve bilgisayar kasasından uzun uzun bip sesimi geliyor?

Büyük İhtimalle işlemciniz bozulmuştur uzun bip sesinin başka anlamlarıda var ancak ilk bakılması gereken seçenek işlemcidir. Aynı Soket özelliklerine sahip başka bir işlemci takarak sorunun işlemcide olduğuna kanaat getirdiyseniz malesef yeni bir işlemci alma zamanı gelmiş demektir.

  • Bilgisayarınız bir anda kapanıyormu ?
  • Bilgisayarınız bir anda donuyormu ?
  • Mavi Ekran (0x000007F) Hatası alıyorsan ?

Bilgisayarınızın işlemcisi ısındığından dolayı kendisini kapatıyordur işlemci fanının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. İşlemci Fanında arıza varsa yenisiyle değiştirin. İşlemci Fanı aşırı tozlandıysa güzelce temizleyin. İşlemci Fanı ve İşlemci Arasındaki Termal Macunu Yenileyin.

  • Bilgisayar çalışıyor ancak ekrana görüntü vermiyorsa (Ekran görüntüsü göndermeme sorunu ekran kartında veya kablolarda değilse)

İşlemcinizi çıkarıp temizlediniz ve tekrardan bilgisayarı çalıştırdığınızda bilgisayar çalışıyor ancak ekrana görüntü gelmiyorsa işlemci pinleri yamulmuş olabilir işlemci pinlerini kontrol edin yamulma varsa dikkatli bir şekilde düzelterek sorunu çözebilirsiniz pinlerden 1 tanesi kopmuşsa dahi açılmayacaktır.

Bunlar dışında başka işlemci hataları ve çözümleri ile ilgili kesin sonuçlarınız varsa yorumda yazıp bizlerle paylaşabilirsiniz.