Nasıl Makale Hazırlanır? Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Nasıl Makale Hazırlanır? Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makale Nedir?

Makale çok sayıda konuda bilgi veren açıklayıcı metinlerdir. Genellikle gazete ve dergilerde kullanılır. Bilgi verme öneride bulunmak gibi amaçlarda da yazılabilir. Uzman yazarlar bu yazılarda olumlu yada olumsuz görüşlerini bu yazılar aracılığıyla okurlara ulaştırır. Bu yazılar genelde toplumsal olaylara değinmek için yazılır.

Makaleler yazmanın temellerini oluşturur. İnternet sitelerinde, firmaların ticaretinde makale çok önemli rol oynar. Makaleler her konuda yazılabilir, sade, bilgi vermeyi amaçlayan yazı türüdür.

 

Makale Nasıl Hazırlanmalıdır?

Giriş bölümü: Makale yazılacak konunun hakkında görüş ve düşünceler birkaç cümle ile bahsedilmeli kısa tutulmalıdır. Makale yazılacak konunun hakkında bu bölümde bilgilendirilmelidir. Bu bölüm makale için çok önemlidir. Okuyucu bu bölüme bakarak makalenin devamını merak eder.

Gelişme bölümü: Toplanan bilgilerin, kanıtları, önerilerin yer aldığı bölümdür. Bu bilgiler yazılırken kesin ve inandırıcı olmalıdır.

Sonuç bölümü: Bu bölümde yazılan yazının toparlanması, bir sonuca dayandırılması gerekir. Bu sonuç gelişmedi anlatımla çelişmemesi gerekir.

Makale Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makale yazacak kişi yazacağı konuyu iyi düşünmeli ve iyi araştırmalıdır. Konu sadece bir kaynaktan değil güvenilir başka kaynaklardan da araştırılmalıdır. Elde edilen bilgilerin giriş, gelişme, sonuç bölümlerine iyi bir şekilde eklenmelidir. Anlatımda cümle karmaşasından yer verilmemelidir. Makale olabildiğince sade olmalıdır. Makale yazan kişinin kendi deneyimlerini değil de genel anlatıma yer vermesi okuyucu için önemlidir. Yazının başında anlatılan düşünceyle sonraki anlatılanlar çelişmemesi direk. Yazının daha rahat bir şekilde anlaşılabilmesi için, yazar kanıt olarak örnekleme, tanık gösterme gibi terimler kullanmalıdır. Bunları yerine getirirken yazının karmaşık olmamasına dikkat edilmelidir. Yazma işlemi bittikten sonra yazıya en uygun başlık seçilir. Başlık içeriğe uygun olmalı, okuyucunun ilgisini çekme niteliği göstermelidir. Makalenin nerde kullanılacağını bakılarak başlık buna uygun bir şekilde seçilmelidir. Makale yazarken imla kurallarına da dikkat edilmelidir. Yazıda imla hatalarının olmaması, yazının daha çok okuyucuya ulaşmasını ve yazının daha kolay anlaşılmasını sağlar. Makalenin giriş bölümü çok önemlidir. Okuyucu bu bölümde yazıyı okuyup okumaya ağına karar verir. Giriş bölümünün güzel olması okuyucu kitlesinin artmasını sağlar. Yazıda aşırı duygusallığa yer verilmemelidir. Yazıyı yazarken araştırılsın kaynakların güvenli olduğundan emin olunmalıdır.

• Başlıklar kısa ve ilgi çekici olmalıdır. Okuyucunun ilgisine hitap etmelidir.

• Makale nesnel nitelikte anlatılmalı ve bunu yaparken anlatımın yalın olması gerekir.

• Makalenin yazılma nedeni verilen örnek ve kanıtlarla desteklenmelidir.

• Makale yazarken süslü ve duygusal anlatımdan kaçınılmalıdır.

• Makale gazete internet gibi her platformda yayınlanabilir.

• Makale web sitesi trafiğinin makalenin özgün ve güzel anlatılması belirler.

• Makale web sitesinde kullanılacaksa makalenin güzel olması okuyucularınızın web sitesine daha çok girmesini sağlar.

• Etkili ve güzel yazılmış makaleler sitenizin reklamında ve tanıtımında önemli rol oynar.