Notepad++ Kurulum ve Kullanımı

Notepad++ Kurulum ve Kullanımı

Notepad++ editörünü tercih etmemizin  nedeni kendimizi geliştirebilmek için hazırcı olmamaktır. Eğer kodlara tam anlamıyla hakim olamazsak kopyala yapıştır ile hiçbir gelişim gösteremeyiz. Kodları yazarak tekrarlamamız kodların hafızamızda daha iyi yer tutmasına yarar ve ilerde kodlara hakim olduğumuzda  Notepad++ ( zen coding ) eklentisini ekleyerek daha hızlı kod yazabilirsiniz.

Notepad++ seçimimizin diğer bir nedeni de kodları renklendirmesidir bu renklendirmeleri sayesinde nereye yazdığımızı ve nerede hata yaptığımızı bizlere göstermektedir.

Notepad++ bilgisayarınızda hiç yer kaplamaz ve donma yapmaz.

Notepad++ ile C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, CSS ve ASP gibi birçok programlama dilini yazabiliriz.

Notepad++ ile Türkçe karakter sorununu kolaylıkla çözeriz.

Notepad++ Ücretsizdir.

Notepad++ Türkçedir.

Notepad++ Alıştıktan sonra diğer programları kullanmasak da olur mantığına varabilirsiniz:)

Notepad++ buradan indirebilirsiniz.

Notepad++ bilgisayarınızı kurduktan sonra Masaüstünüze gelen Notepad++ programını çalıştırarak yeni çalışma alanları açabilir ya da mevcut çalışma dosyalarınızın üstünde sağ tuş ve Edit With Notepad++ diyerek mevcut dosyalarınızı Notepad++ da açabilirsiniz.

Notepad++ Daha detaylı bilgi vermek istemiyorum sizin programı kurcalayarak bozarak düzelterek daha iyi anlamanızı istiyorum zaten en çok kullanacağınız alanlar temel programlarda olan kısa yollar ve bağlantılarıyla aynıdır.

Notepad++ Kullanırken karşılaşacağınız Türkçe karakter sorununu resimde görüldüğü gibi “UTF-8 ile Kodla” yaptığımızda sorun ortadan kalkacaktır.

Notepad++ ( zen coding ) eklentisini eklediğinizde Ctrl + alt + Enter kısa yolları çalışmaya bilir Notepad++ da Zen Coding özellikleri ve Çalışmama Sorunu başlıklı konumuzdan sorunu nasıl halledebileceğimize bakabilirsiniz.