RAM Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

ANAKART RAM UYUMU, ANAKARTIM KAÇ GB RAM DESTEKLER, ANAKARTIM NE KADAR RAM DESTEKLİYOR, ANAKARTIN KAÇ MHZ RAM DESTEKLEDİĞİNİ ÖĞRENME, RAM ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER, RAM ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?, RAM ALIRKEN UYUMLULUK

RAM Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

RAM bilgisayarımızdaki verilerin kısa süreli tutulduğu hafıza belleğidir. RAM (Random Access Memory) Ne İşe Yarar ? Konumuzdan Ram İle  bilgiye ulaşabilirsiniz ve şimdi geçelim Ram alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine.

  • Ram almadan önce öncelikle anakartımızın bilgileri elimizde olmalı anakartımızdaki slot sayısını, anakartımızın Kaç GB Ram desteklediğini ve Mhz frekans özelliklerini öğrenmeliyiz. Bunun için anakartımızın bize vermiş olduğu özellikleri bilmemiz gerekir. Anakart Marka ve Modelini Nasıl Öğrenirim? adlı konumuzdan Anakart marka ve modelini nasıl öğrenebileceğinize bakabilirsiniz.
  • Anakartımızın bize desteklemiş olduğu teknolojiyi bilmemiz gerek DDR, DDR2, DDR3, DDR4 ? Bu özellikler anakartımıza uyumluluğunu gösterir anakart hangisini destekliyorsa o kategorideki seçeneklere bakmamız gerekiyor.
  • Anakartımızın en fazla kaç GB RAM desteklediğini bilmemiz gerekiyor. 8GB RAM belleği destekliyorsa 9 GB RAM almanın hiçbir anlamı yoktur anakart enfazla 8GB RAM destekliyordur. Ankartınızın kaç GB RAM desteklediğini en garanti kendi sitesinden öğrenebilirsiniz.
  • Yine aynı şekilde anakartınızın kaç MHz frekans desteklediğini bilmeniz gerekir Anakrtınız 1333 MHz frekans destekliyordur kalkıp 2400 MHz frekanslı RAM almanızın bir anlamı yoktur kullanacağınız RAM anakartın desteklediği 1333 MHz frekansda çalışacaktır.
  • RAM belleklerde CL ile ifade edilen gecikme süresi vardır gecikme süresi ne kadar azsa o kadar iyidir.
  • Anakartınızda kaç RAM slotunun olduğunu bilin ileride RAM takviyesi yapacaksanız ona göre RAM boyutlarını tercih edin.
  • Alacağınız RAM ler aynı marka ve aynı özelliklerde olmasına dikkat edin.
  • RAM leri bağlarken slot uyumuna dikkat edin 4 slotlu bir anakartta RAM slotları renklerle ayrılmıştır anakart üreticisine göre renkler değişiklik gösterse de sizin takacağınız RAM ler aynı renk slotlarına olmalıdır.