Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır? Seo Teknikleri Nelerdir?

Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır? Seo Teknikleri Nelerdir?

SEO NEDİR?

SEO (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON) arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Ne demek arama motoru optimizasyonu? Yani internetteki web sayfalarının arama motorlarınca daha kolay aranabilmesini sağlayan teknik yöntemlerdir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak: Örneğin piyasaya yeni girmiş bir X gazetesi gazete tirajını artırabilmek için büyük reklamlar verir, kaliteli bir yazar kadrosu oluşturur, gündem belirleyen can alıcı konuları okuyucularla paylaşır. Tüm bu çalışmalar satış rakamlarını artırmak için gerekli olan şeylerdir. Bunun gibi web sayfalarımızın popülaritesini artırmak için de SEO teknikleri kullanırız. Aşağıda bu tekniklerden kısaca değineceğiz.

SEO NEDEN GEREKLİDİR?

Netcraft adlı şirketin 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya göre dünya genelinde yaklaşık 1,5 milyar internet sitesi var. Ülkemizde ise bu sayı 35 milyon kadar. İşte günümüzde böylesine fazla olan internet deryasında kurduğumuz web sayfasını geniş kitlelere ulaştırabilmek için SEO tekniklerine ihtiyaç duyarız. Kaba bir benzetme yapacak olursak SEO çok büyük bir papatya tarlasında daha alımlı, gösterişli olarak benzerlerinden ayrışma ve üste çıkma tekniğidir.

KISACA SEO NASIL YAPILIR? (SEO TEKNİKLERİ)

SEO yaparken 3 temel konuya dikkat etmeliyiz. Nedir o 3 temel konu?
· Arama botları
· Site içi ve dışı yöntemler
· Kullanıcıların sayfanızdaki oturum süreleri
Kısa kısa bu konular üzerinde değinecek olursak :

Arama botları

Web sayfanızı oluşturup yayınladığınız andan itibaren google gibi popüler arama motorları sayfanızı belirli aralıklarla ziyaret ederek içeriklerinizi tararlar. Arama motorları bu taramayı yaparlarken belli bir metot üzerine yaparlar ve bu metotları kullanarak sayfanızı arama sonuçlarında üst sıralara veya alt sıralara taşır . İşte SEO bu tekniklere göre sitenizi organize etme faaliyetidir. Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için neler yapılabilir?

· Tabiki öncelikle sitenizin popülerliğini artırmalısınız. Bunun için de sayfanızla ilgili reklam yapmalısınız. Sayfanız ne kadar ziyaret edilirse arama motorlarında daha üst sıralarda yer alırsınız. Sayfanızın ziyaret edilme sayısına göre arama motorları sayfanıza bir değer atar buna pagerank değeri denir. Eğer çok tıklanan bir sayfa ise bu değer artar ve sayfanızın popülaritesi de bununla doğru orantılı artarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlar. Tam tersi sayfanızın ziyaret sayısı düşükse pagerank değeri de düşük olacaktır ve bu da sayfanızın arama motorlarında alt sıralarda yer almasına neden olacaktır.

· Sayfanızın kod yapısının sağlıklı olması arama motorlarının sayfanızda temiz bir tarama yapabilmesi için gerekli olan bir şeydir. Kısaca sayfamızın kod yapısı arama motorlarını sayfamızda kolay bir şekilde tarama yamasına olanak sağlayacak şekilde tasarlanması gerekli. Arama motoru sayfanıza geldiğinde çok kısa bir sürede aranılanı bulmalı ve çıkmalı.

· Sayfamızın yüklenme hızı da arama motorlarının işini kolaylaştıran ya da zorlaştıran bir etmendir. Eğer sayfamız geç yükleniyorsa arama motoru sayfamızı tam tarayamadan çıkmasına neden olmakta. Bu nedenle sayfamızın hızlı yüklenmesi arama botları için oldukça önemlidir.

· Robot text: robots.txt dosyası, arama motoru tarayıcılarının sitenizde erişmesini istemediğiniz yerleri gösteren ve sitenizin kök dizininde bulunan bir dosyadır. Yani Google Botları sitenizi ziyaret ettiğinde, dosyanız varsa ilk Robots.txt dosyasına girecektir. Siz bu text dosyasında sitenizin popülerliğini artıracak bir sayfayı girmişseniz google oraya girmeden diğer yerleri indexleyip çıkacaktır. Bu da sayfanızın üst sıralarda olmasını engelleyebilecek bir özelliktir.

· Site haritasını doğru oluşturmak.

Site içi ve dışı yöntemler

Site içi yöntemler adından da anlaşılacağı üzere sitemizin içeriği ile ilgili yöntemlerdir. Buna göre sitemizin içeriğinde yer verdiğimiz metalar orijinal ve özgün olmalı. Kopya ve çalıntı içerikleri birçok site kullanacağı için aranabilirliğinizi düşürecektir. Alanınızda kimsenin aramayacağı içeriklere değil herkesin arayabileceği içeriklere yer vermelisiniz.Site içeriğinizdeki başlık etiketleri de yine arama motorlarının en çok önem verdiği şeylerden biridir. Başlık etiketlerinizi doğru ve yerinde seçmelisiniz.Örneğin elma ile ilgili bir konu başlığınız var ise başlık etiketleriniz buna uygun olmalı.konu başlığı elma olan bir içeriğe maydanoz etiketi verirseniz doğru bir etiketleme yapmamış olursunuz.

Site dışı yöntemlerin en önemli maddesi backlink’tir . Nedir backlink ? kısaca “A” sitesinin sizin içeriğinizle ilgili bir konuya değindiğinde sizin sitenize link (bağlantı) vermesidir. Ne kadar çok site sizin sitenize backlink verirse arama motorlarında yükselme olasılığınız artacaktır. Ancak burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus backlinkin kaliteli ve doğal yollarla geliyor olmasıdır.Güvenilir olmayan yollardan backlink almanı durumunda bu size yarardan çok zarar olarak dönecektir, hatta sitenizin arama motorlarında banlanmasına kadar gidecek bir durumdur.

SEO TEKNİKLERİ İLE NELER ELDE EDERİZ?

Web sayfamızda SEO teknikleri uygulayarak kısaca:

· Ziyaretçi sayımızı artırırız
· Anahtar kelimelerimiz ile üst sıralarda yer alırız
· Sayfamızın reklam potansiyelini artırırız
· Bilinirliliği yani popülariteyi artırırız.
· Hedef kitlemize ulaşılabilirliği artırırız
· Sitemizin değerini yükseltiriz.